Ének és tánc egy újszerű roma rendezvényen

Hangulatos Kolinda-est

A Magyarcsanádi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat 2019. december 17-én a helyi Művelődési Házban vacsorával egybekötött nemzetiségi Kolinda-estet tartott.

Gergelyné Gán Olga elnöknő felkérésére, iskolánk román hagyományőrző szakkörének tagjai a színpadon felelevenítették a kolindálás szép hagyományát, majd nyolc kolindát adtak elő, Molnárné Ruzsa Éva tanárnő irányításával.

(A kolinda népdal, karácsonyi éneket jelent, amit Szentestén vagy Új Év előestéjén adnak elő a kolindálók, vagyis a kántálók Romániában, illetve Magyarországon, a románok által is lakott településeken. A kolindálás régen nagy hagyomány volt. Napjainkban is nagyon szép és meghitt szokás. Szentestén összejöttek a fiatalok és megbeszélték, hogy hova mennek kántálni. Házról házra járva, feldíszített botokkal, csengőkkel járták a falut. Az ablakok alatt megállva, először bekérezkedtek a házba, majd kolindákat énekeltek, így kívánva áldott, békés Karácsonyt és boldog Új évet az ottlévőknek. A házigazdák szeretettel fogadták a fiatalokat és megvendégelték őket dióval, almával, kaláccsal, amiket ők a tarisznyájukban gyűjtöttek.)

Berta Noémi Stella 7. osztályos tanuló minden kolindának elmondta  magyarul is a címét, majd ismertette röviden, hogy miről is szól.

A műsor tanulóink cigány táncával és Nadobán Izabella 6. osztályos tanuló énekével ért véget, Hajnal János tanár úr koreográfiája alapján.

Az újszerű rendezvényre ezúttal meghívást kapott iskolánk minden pedagógusa is. A jó hangulatú karácsonyi esten – többek között – jelen volt Kondrát Zoltán elnöklelkész úr, Farkas János polgármester úr, Baranyi Bettina igazgatónő és Tóth Orsolya igazgatóhelyettes asszony is.

Kolindálás, mint réges-régen…

A Magyarcsanádi Román Nemzetiségi Önkormányzat elnökének, Rotár Lászlónak felkérésére, a Magyarcsanádi Református Általános Iskola román hagyományőrző szakkörének tagjai 2019. december 18-án is felléptek, ezúttal a Nemzetiségek Házában.

A több mint egy évtizedes hagyományt ápolva, tanulóink minden évben, Karácsony tájékán szép ünnepi műsorral – énekekkel, versekkel – készülnek és kedveskednek a helyi románságnak. Ilyen volt a mostani szereplésük is.

Meglepetésnek szánták az ablakok előtti kolindálást (mint hajdanán), amelyet nagy örömmel fogadtak a bent lévők.

A színes és változatos műsor végén Molnárné Ruzsa Éva tanárnő megköszönte a hat nyolcadikos lánynak, Berta Amandának, Berta Viviennek, Gán Tündének, Mika Nikolettának, Mika Ramónának és Sinkó Vanesszának a román karácsonyi műsorokon való odaadó szereplését, közel nyolc éven át.

A Magyarcsanádi Református Általános Iskola és Óvoda karácsonyi műsora

2019.december 20. napján a Magyarcsanádi Általános Iskola tanulói zenés-táncos műsort adtak elő a Magyarcsanádi Művelődési Házban. A műsor témája Dickens: Karácsonyi Éneke volt, melyet átdolgoztunk, zenékkel és táncokkal tűzdeltünk meg. A történet egy tehetős énekesnőről, Edenről és barátairól szólt, a középpontban a szeretet és a megváltozás képessége állt.  A gyerekek nagy izgalommal és szeretettel készültek erre a jeles alkalomra több héten keresztül. A szereplők nagyon élvezték, hogy belebújhattak a számukra kiválasztott karakterek bőrébe. A gyönyörű jelmezek, a dekoráció, a látványos mozgásos jelenetek feledhetetlenné tették az előadást. Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani iskolánk vezetőinek, hogy lehetőséget kaptunk arra, hogy bemutassuk műsorunkat,  Hadár Lászlóné  Judit néninek a gyönyörű dekoráció elkészítéséért. Köszönet a gyerekeknek a kitartó és szorgalmas munkájukért és a szülőknek, akik ilyen csodálatos gyerekekkel ajándékoztak meg minket.

Szereplők:

  1. osztály: Gaspar Roxána Mária
  2. osztály: Csurkuj Krisztina, Farkas Jázmin Melinda, Jankó Tamás, Sóki Zsolt
  3. osztály: Berta Jázmin Zsuzsanna, Csurkui Szabina Hajnalka, Demeter Szemira, Rádai Dávid, Raffael Ramón, Somodi Amanda Gyöngyi, Szabó Krisztián Dániel, Valentényi Attila, Veréb Kevin
  4. osztály :Somodi Anna Andrea
  5. osztály : Kisalbert Kíra, Nadobán Izabella, Szabó Patrik Roland
  6. osztály: Bánfi Ivett Piroska, Berta Noémi Sztella, Ferencsik Vivien
  7. osztály :Berta Amanda, Berta Vivien, Sinkó Vanessza Rozália

Felkészítő pedagógusok: Sztáncs Erika és Tóvizi Béláné

Jelmezek elkészítésében segített: Pólya Ágnes

Színpadi díszlet: Hadár Lászlóné

 

Nyilas Misi pakk

Az idén is nagy meglepetés várta intézményünk gyermekeit, hiszen a fa alatt rengeteg ajándék várta őket. Már hagyomány, hogy a Református Szeretetszolgálat megajándékozza a gyerekeket életkoruknak megfelelő , gyönyörűen becsomagolt kedves ajándékokkal. Kis óvódásaink és minden évfolyam tanulója boldog mosollyal, csillogó szemekkel, izgatottan bontogatta a személyre szabott pakkját.

Köszönjük szépen  a Református Szeretetszolgálatnak, hogy az év utolsó napját szebbé varázsolták az idén is!

Tánccal búcsúztunk az évtől!

Az év utolsó Suliváró programja került megrendezésre 2019. december 10-én, kedden délután iskolánk tornatermében. Hajnal János tanár úr és néhány diákunk hangolta rá a kis ovisokat és szüleiket a délutánra.

Ferencsik Vivien 7. osztályos tanulónk csodaszép hangjával kápráztatta el a megjelenteket, tőle egy apátfalvi csárdást és egy szép karácsonyi dalt hallhattunk. Táncban sem volt hiány hiszen, Jankó Márkó 1. osztályos és Jankó Tamás 2. osztályos fiúk Dél-alföldi cigánytáncokkal lepték meg a közönséget, Somodi Béla 6. osztályos tanuló pedig gitáron kísérte őket, és nem utolsó sorban maga Hajnal János tanár úr is táncra perdült egy mezőségi tánc erejéig.

A hangulatot tovább fokozva minden kis ovist és óvónénit megtáncoltatták néhány Moldvai és Felcsíki tánccal.

Kis vendégeink pihenésképpen készítettek egy kis hangszert dió héjából, majd közösen kipróbálták az általuk is ismert gyermekdalokat kísérve. Kellemesen kifáradva és élményekkel teli búcsúztak el iskolánktól. Nagyon reméljük, hogy januártól újra találkozunk minden leendő elsős kis gyermekkel, az óvónénikkel és szüleikkel az év további Suliváró programjaira.