A magyarcsanádi gyerekek is jártak a világűrben…

A Magyarcsanádi Református Általános Iskola és Óvoda összes kis óvodása és tanulója részesülhetett a Partiscum Mobil Planetárium TANTEREMBŐL A VILÁGŰRBE elnevezésű programjában, melynek keretében az ország legnagyobb mobilplanetáriumával kihelyezett csillagászati ismeretterjesztő előadásokon vehettek részt 2020. január utolsó napján.

A csillagos égbolt látványa mindig is lenyűgözte az embereket. De miket is látunk valójában? Mit tudunk ezekről az égitestekről? Hogyan keletkeztek? Milyen messze vannak? Ezekre és még sok más érdekes kérdésre kaptak választ a planetáriumban a magyarcsanádi gyerekek. Sajnos az iskolában kevés szó esik a minket körülvevő világegyetemről, és a magyarországi planetáriumok a településektől távol vannak. A Partiscum Mobil Planetárium segítségével csillagászati és űrkutatási ismereteket kaphattak tanulóink, betekintve ezáltal az Univerzum lenyűgöző világába. A tanulók az életkoruknak megfelelő előadásokat egy 8 méter átmérőjű, 5 méter magas felfújható kupolában tekinthették meg.

Az űrhajózás után finom meleg pogácsa és rostos üdítő várta a gyerekeket a földi tanteremben. J

A program a HEKS (Svájci Protestáns Segélyszervezet) és a Magyarországi Református Egyház közös roma programja keretében az MRE Cigánymissziós Iroda által az inkluzív iskolafejlesztési projektek támogatására kiírt „Inkluzív református iskolák” (2018-2020) pályázatból valósult meg. Köszönjük!

„Lépj át iskolánk nemzetiségi nyelvkapuin!”

A Magyarcsanádi Református Általános Iskolában, a Suliváró programok keretén belül, a nagycsoportos óvodásoknak ebben a tanévben is télen, január 16-án rendeztük meg a nemzetiségi foglalkozást.

A „Lépj át iskolánk nemzetiségi nyelvkapuin” mottóval fémjelzett, hagyományteremtő céllal tavaly elindított rendezvényre, az idén 15 óvodás jött el intézményünkbe szülők és óvó nénik társaságában. Sajnos, közel 10 kisgyermek betegség miatt nem vehetett részt a nagyon jó hangulatú, interaktív román és szerb nyelvű játékos, táncos foglalkozásokon, melyeket Molnárné Ruzsa Éva és Kollár Ferenc nyelvtanárok tartottak.

A két pedagógus ez alkalommal is megmutatta, kihangsúlyozta, miben más ez az iskola, mint a többi. A nemzetiségi nyelvtanulás mellett a tanulók megismerkedhetnek az általuk tanult nyelveket beszélő népek, országok kultúrájával, betekintést nyerhetnek a két magyarországi nemzetiség múltjába, jelenébe. Tanórákon, hagyományőrző szakkörön, tanórákon kívüli foglalkozásokon, kulturális rendezvényeken fontos szerepet játszik a nemzetiségi hagyományok ápolása.

A mostani, második román foglalkozásra az elsős és másodikos tanulókból álló csoport meglepetéssel készült és így fogadta a leendő iskolásokat. Egy rövid  verses-táncos téli műsorral kedveskedtek nekik.

A délután folyamán együtt tanulhatták a diákokkal, játékos formában, sok énekkel, tánccal, mondókával, tartalmat mutogatva, románul a köszönési formákat, a testrészeket, a színeket, a házi és vadállatok neveit – utóbbiakat kakukk-tojás játék keretén belül, a hét napjait, a bemutatkozást. ( Megjegyzés: első osztályban a tanulók nem tanulnak nemzetiségi nyelven írni-olvasni, hogy ne keverjék össze a magyar betűkkel.) Tornáztak megtanulva románul az utasításokat, irányokat, székfoglaló játékkal gazdagíthatták szókincsüket, mozoghattak többek között a „Perinița” (Párnácska) körtánc során. 

Szerbül is elsajátíthatták a színek, állatok, gyümölcsök neveit. Gyakorolták a köszönési formákat, a bemutatkozást, az egyszerű tanórai utasításokat. A szerb óra végén jutalomként a gyerekek elfogyaszthatták a tanult gyümölcsöket, csokoládét, füzetet és ceruzákat kaptak ajándékba.

Akárcsak a tavalyi román nemzetiségi suliváró foglalkozást, a mostanit is megtisztelte jelenlétével – az iskola vezetősége és kollegák mellett – Rotár László, a Magyarcsanádi Román Nemzetiségi Önkormányzat elnöke is. A román nyelvkaput átlépő kicsinyek ajándékait ezúttal a román nemzetiségi önkormányzat anyagi támogatásával vásárolta meg –stílszerűen- Romániában, Molnárné Ruzsa Éva tanárnő. A résztvevő gyerekek román feliratos füzetet, órarendet, ceruzát kaptak, román édességet és süteményeket kóstolhattak meg, illetve vihettek haza.

A szerb és a román nemzetiségi nap remek hangulatban telt el, amit a szülők elégedettsége és a gyerekek vidámsága is bebizonyított.

*

Mivel Magyarcsanád megalapítása óta nemzetiségek által lakott község, az iskolánk Magyarországon egyetlen, ahol két nemzetiségi nyelvet is oktatnak, s Csongrád megyében abban is egyedi, hogy csak itt tanulnak románul is a diákok. Minden gyermek – függetlenül attól, hogy a kisebbséghez vagy a többséghez tartozik -, együtt sajátítja el a választott kisebbség nyelvét (azaz a románt vagy a szerbet), népismereti, műveltségi anyagát – a szülők igényeihez igazodva heti 5 órában az első osztálytól egészen a nyolcadikig.

Újabb ajándékcsomagok a Magyar Református Szeretetszolgálattól

A Magyar Református Szeretetszolgálat alapértéke, célja, hogy folyamatosan segítse a rászoruló személyeket, családokat, intézményeket határainkon belől és határon túl is.

Segíteni, támogatni sokféleképpen lehet, de mindennek az alapja a szeretet, a gondoskodás, az odafigyelés.

Intézményünk folyamatosan megtapasztalja ezt a gondoskodó odafigyelést, mivel évek óta részese a “Nyilas Misi Pakk” – a Szeretetszolgálat egyik támogató programjának.

E program keretében ovisaink, iskolásaink karácsonyi ajándékként – személyre szóló, csodásan becsomagolt ajándékdobozban játékokat, könyvet, sálat, kesztyűt kaptak, – melyeket örömteli várakozással bontogattak az ünnepi alkalomkor. Megható érzés volt számunkra a csillogó szemű gyermekek várakozását, örömét látni, s ugyanezt tapasztalhattuk meg az elmúlt napokban is, amikor a Szolgálat ismét adománnyal lepte meg intézményünket.

Ovisaink és valamennyi évfolyam tanulói élvezhetik majd a sok-sok fejlesztő- és társas játékot, író-, és sporteszközt, a különböző használati- és ajándéktárgyakat a tanórákon és szabadidős foglalkozásokon egyaránt.

Köszönet valamennyi tanulónk nevében a Magyar Református Szeretetszolgálatnak, hogy a karácsonyi ünnepek után a tanév további napjait is örömtelivé varázsolták és ismét megtapasztalhattuk a szerető gondoskodást, odafigyelést.

Könyvtári foglalkozás Makón

2019. december 10-én a makói József Attila Könyvtárba látogattunk el, a 2. osztállyal, Pólya Ágnes osztályfőnökkel és Kőszeginé Szűcs Gabriella pedagógusokkal. Egy mesés foglalkozáson vehettünk részt Joó Zsoltné Timi néni segítségével, ahol hét próbával legyőztük a hétfejű sárkányt. Megcsodálhattuk az újjá épített bibliotéka termeit és gyermek birodalmát. Sok élménnyel és tudással tértünk haza.