„Világjáró” földrajz, levelezős verseny sikerei

Az idei tanévben a HEBE KFT. , „Világjáró” földrajz címmel, országos, egyéni levelező versenyt indított 2021.novemberben,amely  második félévben, április közepéig tartott.

A 7-8. korosztály versenyére iskolánkból Szecskó Amanda 7. osztályos tanuló jelentkezett.

A megmérettetés négy fordulóból állt, minden fordulóban öt feladatot kellett megoldani, a megoldásra négy hét állt rendelkezésre.

Amanda a kutató és kreatív munka során anyagot gyűjtött az urbanizációs problémákról, a vizes élőhelyek élővilágáról, a világörökségünk létesítményeiről.

A versenyre 39 iskolából, 75 tanuló jelentkezett.

Amanda a középmezőnynél jobban teljesített, a 25. helyezést érte el.

Gratulálunk a diákunk kitartó munkájához! További sok sikert kívánunk neki és felkészítő pedagógusának Mészáros Lászlónénak!

2 év után újra Néptánc Gála

„Ha csak azt nézzük, hogy ki milyen jól fo­rog, táncol a színpadon, az kevés. A történet nem erről szól, hanem a gondolatról, az érzelemről, az emberről, a hitelességről, az igaz­ságról. Az életről szól. Ha ez “átjön” a színpadról, az az ünnep.” (Markó Iván)

 

Az idei tanév első felét is beárnyékolta a pandémia ezért sajnos januárban nem tarthatta meg intézményünk a szokásos néptánc nyílt óráit. Hajnal János tanár úr keze alatt gyermekeink megnyílnak, és örömmel veszik fel minden órán azt a lendületet amit az oktatójuk sugároz feléjük, legyenek azok óvodás vagy iskolás gyermekek. Rendkívüli fegyelemmel, mosollyal az arcukon, csillogó szemekkel  figyelték egymás fellépését és szívből jövő tapssal jutalmazták társaik tánctudását. A gála egyik különlegességének számított, hogy a  Csürhe Banda akik autentikus kis- és nagy-magyarországi muzsikát játszó fiatalok csoportja, élőzenés kísérettel emelték gyermekeink előadását.

Minden korosztály az életkori sajátosságainak megfelelő néptánc oktatásban részesül, tanár úr figyelmet fordít mind a felzárkóztatásra és a tehetséggondozásra is.

Az óvodások  gyönyörű népviseletben ,Felcsíki táncokat adtak elő.

Az 1. és 2. osztály a népi gyerekjátékok mellett már tápéi gyermekjátékfűzés és Pilgári táncokkal szórakoztatták a közönséget.

 A 3.,és 4, évfolyam diákjai igazán szép és határozott fellépéssel  Rábaközit táncoltak.

A 5.,6. és 7. osztályos tanulók repertoárja igen széleskörű volt,  hiszen a Szatmári verbunk mellett, csárdás és friss táncok bemutatásával adtak számot az éves munkájukról.

A 8. évfolyam egy különleges meglepetéssel készült, nagyon szép és elegáns angol keringővel és vidám cha cha chával emelték a délután hangulatát.

A gála zárásaként diákjainkból összeállt Magyarcsanádi cigány hagyományörző tánccsoport: délalföldi cigánytáncokat mutattak be.

Csikota József a  Makói Magán Zeneiskola igazgatója és Csókási Csaba néptáncpedagógus, Farkas János polgármester Úr is megtisztelt bennünket jelenlétével . Igazgató úr és Baranyi Bettina igazgató asszony elismeréssel szólt Hajnal János munkájáról, minden korosztály produkciójáról.

Nagyon szépen köszönjük a szülőknek is, hogy ilyen szép számmal megtisztelték a gyerekeket a jelenlétükkel!

Vidám nyílt nap az első osztályban

2022. április 21-én az első osztályosok megmutatták mit tanultak szeptember óta az iskolában, Tóvizi Béláné Erika tanító nénivel. Vendégeink voltak a nagycsoportos óvodások szülei, az elsősök szülei, iskolánk vezetősége és tanító nénik. Vegyes órát láthattak a jelenlévők, ízelítőt kaphattak a tanulók matematikai tudásából, hallhatták ki milyen ügyesen olvas már ismeretlen szavakat, mondatokat.

Az óra feladatai a húsvéti ünnepkör köré csoportosultak. Motivációként kis tojásokat lehetett gyűjteni a nyuszi fészkébe, majd egy húsvéti történet elevenedett meg az interaktív táblán. A gyerekek csoportban dolgoztak, az egyik csapat a nyuszik, a másik a csibék csapata volt. Elindult a tojáskereső játék: a nyuszik, szaladgálós, számolós feladatot oldottak meg, a csibék interaktívan keresték a tojásokat. A táblánál bizonyították be a tanulók, milyen ügyesen ismerik a páros és páratlan számokat. Mulatságos mondatok kerültek elő a kinder tojásokból, amit ügyesen elolvastak és megoldottak. Játékosan tanulva, interaktív feladatokkal fűszerezve mélyítettük el tudásukat. A végén nem maradhatott el a lányok meglocsolása sem. Aki ellátogatott iskolánk első osztályába, egy nagyon jó hangulatú, vidám, színes bemutató órát láthatott.

 

„Csodát virágzik a jelen!”

Ismét országos első helyezések képzőművészetből

 

1993 óta hagyomány már, hogy a magyar református általános iskolák találkoznak, versengenek egymással Nyíregyházán, a Jókaiban, azóta a találkozó neve: „Csodát virágzik a jelen!”

Kétévenként mindig nagy örömmel készül arra a Jókai Mór Református Általános Iskola, hogy vendégül lássa a református diákokat, és diák, pedagógus személyesen is együtt legyen, így téve bizonyságot a református összetartozásunkról. Több mint egy évtizede már, hogy a határon túli magyar iskolásokat is hívják. Emlékezetes élmény, hogy 2017-ben református közösségünket kivitték a város főterére, így téve hitet és bizonyságot a református egység mellett.

2021-ben és sajnos idén sem fogadhattak személyesen bennünket, ezért idén is online szervezték meg hagyományos versenyeiket.

A Magyarcsanádi Református Általános Iskola több kategóriában és több korcsoporttal is nevezett a versenyre. A rajzversenyen a következő szép eredményt érték el diákjaink:

Dimovics Éva 2. osztályos tanuló országos I. hely

Novac Patrik Stefan 5. osztályos tanuló országos I. hely

 

A verseny témája a Tízparancsolat volt, az alkotásokat szabadon választott technikával lehetett készíteni.

Gratulálunk tanulóinknak és felkészítő pedagógusunknak: Hadár Lászlónénak!

 

Utazás mese- és számországba!

2022. április 11-én rendeztük meg utolsó iskolakóstolgató programunkat az iskolai beiratkozás előtt. Az utazás mese- és számországba című ovis foglalkozásunk témája, a húsvét volt. A játékos délután, két részből állt. Az előkészítős matematikai feladatokat Tóth Orsolya igazgatóhelyettes vezette, a mesés (magyaros) részt pedig Kőszeginé Szűcs Gabriella tanító néni.

Orsi nénivel a nagycsoportosok ügyesen számoltak egyesével, csökkenő és növekvő sorrendben. Hatalmas dobókockákkal dobtak párban és bátran megállapították, hogy melyik kocka mutat többet vagy kevesebbet. Majd a húsvéti nyuszit vezették el egy labirintuson keresztül, ahol a tele kosár arra várt, hogy a nyuszi az ajándékokat elvigye a gyerekeknek. De sajnos a kosárka kiborult, ezért a nagycsoportosoknak kellett megszámolni mennyi tojás, kisnyuszi, répa, kiscsibe volt a kosárkában. Az interaktív táblánál mindenki megmutathatta, hogy igazi leendő első osztályosokkal érkezett át Higyisánné Zsuzsika néni az óvodából, hiszen mindenki ügyesen párosította a mennyiségeket a számokhoz.

A mesés délutáni foglalkozást, tavasszal kapcsolatos szógyűjtéssel folytatták Gabi nénivel a gyerekek. Szavakat elszótagolták és eltapsolták. Interaktív tábla segítségével azonos húsvéti tojásokat párosítottak. A különbségre és azonosságra mindenki rábukkant a feladatok megoldása közben.

Nyúl apó meséje című történettel varázsolta el Gabi néni az ovisokat. Akik csendben és figyelmesen hallgatták végig a mesét. Majd a szövegértést gyakorolták,  kvíz feladatok megoldásával.

Végül az évszakokat közösen felsorolták és a táblánál feladatokat oldottak meg hozzá. Zárásként megbeszélték, hogy ősszel kezdődik az iskola és mindenki nagyon várja már őket, hogy megmutassuk nekik és szüleiknek,  iskolánk élményekkel teli utazásait.