- Országos Labdarúgó Farsang Kupa Lőkösházán
Az immár XIX. alkalommal megrendezett országos megmérettetésen a Magyarcsanádi Református Általános Iskola is képviseltette magát. Csapatunk esőben indult és hóesésben érkezett meg a helyszínre, ahol reggelivel várták őket a házigazdák.
Hasonlóan az elmúlt évekhez, idén is a kilenc megjelent, román nemzetiségi nyelvet oktató iskola tanulói, két csoportban mérkőztek meg.
A magyarcsanádi fiúk az öt csapatot alkotó csoportjukban az előkelő III. helyen végeztek.
(Eredményeik: Lőkösháza – Magyarcsanád: 0 : 0
Kétegyháza – Magyarcsanád: 0 : 2
Méhkerék – Magyarcsanád: 5 : 0
Furta – Magyarcsanád: 0 : 0 )
A csapat tagjai voltak: Szabó Patrik 6. o.
Apfel Roland 6. o.
Somodi Béla 6. o.
Kaprinay Milán 5. o.
Csurkui János 5. o.
Szabó Krisztián 4. o. és Rádai Dávid 4. o.
A gólokat Kaprinay Milán lőtte.
Felkészítő testnevelő tanár: Molnár László
A serleget és az oklevelet a csapat tagjai büszkén vették át. Gratulálunk!
- Bóbita szavalóverseny a nagycsoportos óvodásokkal
A zsűri tagjai: Baranyi Bettina igazgató, a zsűri elnöke
Tóth Orsolya igazgatóhelyettes
Konti Ibolya fejlesztő pedagógus
A zsűri döntése után a következő eredmények születtek:
Óvodások: Czékmán Diána, Jesity Szvetlana, Keresztes Dominik Noel, Németh Noel Viktor, Tóth Annaróza, Ván Kitti
Szép versmondásukért mindegyikük emléklapot, kifestőt, könyvjelzőt kapott.
Felkészítő: Mátóné Oláh Andrea óvónő1.-2. osztály:
I. helyezett: Felcsuti Milán 1. osztályos tanuló és
Németh Roland Rikárdó 1. osztályos tanuló
II. helyezett: Jankó Tifani 1. osztályos tanuló és
Gaspar Roxána Mária 2. osztályos tanuló,
III. helyezett: Jankó Márkó 1. osztályos tanuló
IV. helyezett: Kis-Jakab Levente 2. osztályos tanuló
felkészítő pedagógus: Kőszeginé Szűcs Gabriella3.-4. osztály:
I. helyezett: Demeter Szemira 4. osztályos tanuló
II. helyezett: Veréb Kevin 4. osztályos tanuló és
Szabó Krisztián Dániel 4. osztályos tanuló
III. helyezett: Berta Jázmin Zsuzsanna 4. osztályos tanuló és
Csurkui Szabina 4. osztályos tanuló
IV. helyezett: Raffael Ramón 4. osztályos tanuló
felkészítő pedagógus: Sztáncs Erika5.-6.-7. osztály:
I. helyezett: Berta Noémi 7. osztályos tanuló és
Nadobán Izabella 6. osztályos tanuló
II. helyezett: Salyi Attila Alex 5. osztályos tanuló
III. helyezett: Ferencsik Vivien 7. osztályos tanuló
IV. helyezett: Csurkui János 5. osztályos tanuló
felkészítő pedagógus: Pálfi KatalinKellemes délutánt tölthettünk el. A helyezést elért tanulók oklevelet és könyvet kaptak jutalmul. Gratulálunk a versenyzőknek! Köszönjük a felkészítők és a zsűri munkáját, valamint a szülők és vendégek megjelenését.
- „Lépj át iskolánk nemzetiségi nyelvkapuin!”
A „Lépj át iskolánk nemzetiségi nyelvkapuin” mottóval fémjelzett, hagyományteremtő céllal tavaly elindított rendezvényre, az idén 15 óvodás jött el intézményünkbe szülők és óvó nénik társaságában. Sajnos, közel 10 kisgyermek betegség miatt nem vehetett részt a nagyon jó hangulatú, interaktív román és szerb nyelvű játékos, táncos foglalkozásokon, melyeket Molnárné Ruzsa Éva és Kollár Ferenc nyelvtanárok tartottak.
A két pedagógus ez alkalommal is megmutatta, kihangsúlyozta, miben más ez az iskola, mint a többi. A nemzetiségi nyelvtanulás mellett a tanulók megismerkedhetnek az általuk tanult nyelveket beszélő népek, országok kultúrájával, betekintést nyerhetnek a két magyarországi nemzetiség múltjába, jelenébe. Tanórákon, hagyományőrző szakkörön, tanórákon kívüli foglalkozásokon, kulturális rendezvényeken fontos szerepet játszik a nemzetiségi hagyományok ápolása.
A mostani, második román foglalkozásra az elsős és másodikos tanulókból álló csoport meglepetéssel készült és így fogadta a leendő iskolásokat. Egy rövid verses-táncos téli műsorral kedveskedtek nekik.
A délután folyamán együtt tanulhatták a diákokkal, játékos formában, sok énekkel, tánccal, mondókával, tartalmat mutogatva, románul a köszönési formákat, a testrészeket, a színeket, a házi és vadállatok neveit – utóbbiakat kakukk-tojás játék keretén belül, a hét napjait, a bemutatkozást. ( Megjegyzés: első osztályban a tanulók nem tanulnak nemzetiségi nyelven írni-olvasni, hogy ne keverjék össze a magyar betűkkel.) Tornáztak megtanulva románul az utasításokat, irányokat, székfoglaló játékkal gazdagíthatták szókincsüket, mozoghattak többek között a „Perinița” (Párnácska) körtánc során.
Szerbül is elsajátíthatták a színek, állatok, gyümölcsök neveit. Gyakorolták a köszönési formákat, a bemutatkozást, az egyszerű tanórai utasításokat. A szerb óra végén jutalomként a gyerekek elfogyaszthatták a tanult gyümölcsöket, csokoládét, füzetet és ceruzákat kaptak ajándékba.
Akárcsak a tavalyi román nemzetiségi suliváró foglalkozást, a mostanit is megtisztelte jelenlétével – az iskola vezetősége és kollegák mellett – Rotár László, a Magyarcsanádi Román Nemzetiségi Önkormányzat elnöke is. A román nyelvkaput átlépő kicsinyek ajándékait ezúttal a román nemzetiségi önkormányzat anyagi támogatásával vásárolta meg –stílszerűen- Romániában, Molnárné Ruzsa Éva tanárnő. A résztvevő gyerekek román feliratos füzetet, órarendet, ceruzát kaptak, román édességet és süteményeket kóstolhattak meg, illetve vihettek haza.
A szerb és a román nemzetiségi nap remek hangulatban telt el, amit a szülők elégedettsége és a gyerekek vidámsága is bebizonyított.
*
Mivel Magyarcsanád megalapítása óta nemzetiségek által lakott község, az iskolánk Magyarországon egyetlen, ahol két nemzetiségi nyelvet is oktatnak, s Csongrád megyében abban is egyedi, hogy csak itt tanulnak románul is a diákok. Minden gyermek – függetlenül attól, hogy a kisebbséghez vagy a többséghez tartozik -, együtt sajátítja el a választott kisebbség nyelvét (azaz a románt vagy a szerbet), népismereti, műveltségi anyagát – a szülők igényeihez igazodva heti 5 órában az első osztálytól egészen a nyolcadikig.