„Lépj át iskolánk nemzetiségi nyelvkapuin!” – folytatódnak az iskolakóstolgató foglalkozások

Március 23-án került sor a „Lépj át iskolánk nemzetiségi nyelvkapuin”” suliváró foglalkozás megtartására, mivel a világjárvány miatt bevezetett korlátozások, megbetegedések nem tették lehetővé e program megvalósulását a tervezett januári időpontban.

Mint ismeretes, intézményünk speciális helyzetben van a nemzetiségi nyelvoktatás terén. Az országban egyedül a Magyarcsanádi Református Általános Iskolában tanítanak két nemzetiségi nyelvet, mégpedig a románt és a szerbet, valamint Csongrád megyében csak itt tanulhatnak a diákok románul is. Következésképpen, a sulikóstolgató két pedagógus részvételével zajlott le: a román nyelvűt Molnárné Ruzsa Éva tanárnő, a szerb nyelvűt pedig Kollár Ferenc tanár úr vezette.

*

A román délutáni foglalkozás ezúttal a nemzetiségi jelleg előtérbe helyezésével  lett összeállítva, rávilágítva arra, hogy miben tér el ezen nyelvek oktatása egy adott idegen nyelv, például az angol nyelv tanításával összehasonlítva, mi az a plusz, amit ezek a tanítási órák nyújthatnak a gyerekeknek. Köztudott, hogy az ovisok is részesülnek román és szerb oktatásban, ezért most a románon nem csupán a nyelvi ismeretek átadása volt a cél.

Ennek tükrében a népismereten, a népi kultúra sokszínűségén volt a hangsúly: a román népdal, néptánc, népviselet egyaránt jelen voltak a közel egyórás iskolai látogatáson.

Az előző román sulikóstolgatókkal összehasonlítva, a mostanin a „főszereplők” iskolánk „legidősebb” tanulói és a „legfiatalabbak”, a leendő elsősök voltak.

Kisalbert Kira, Nadobán Izabella és Szabó Patrik 8. osztályos tanulók, iskolánk román nemzetiségi hagyományőrző szakkörének régi oszlopos tagjai, népviseletbe felöltözve, szeretettel fogadták az ovisokat és lelkesen segítették tanárnőjük munkáját. Az osztályban a szükséges kellékek a román zászló színeihez igazodtak.

A nagycsoportosokat és óvónénijüket, Higyisán Aurélné Zsuzsika nénit, valamint Baranyi Bettina igazgatónőt az iskolások egy szép énekkel köszöntötték. A szeretetről, a szülőkről, szülőfaluról, békéről szóló dal éneklésében hozzájuk társult még két 3. osztályos tanuló is: Jankó Márkó és Salyi Kitti.

Majd a digitális tábla segítségével gyönyörű népviseleti ruhákba öltözött, kisgyermekek által előadott néptáncokat láthattak az ovisok, többek között a híres „Călușari”-Kaluser (Kislovasok) táncot. Azt követően megtanulhatták a „Perinița” (Párnácska) néptáncot, amely egyik legismertebb román körtánc.

Miután felelevenítették a „színek világát”, a leendő kisiskolások 3 csapatban részt vettek egy szóversenyen, ahol minden helyes válasz után kaphattak kék, sárga vagy piros korongot. Közel 150 szót kellett nekik megfejteniük. A feladványok olyan szavak voltak, amelyeknek a kiejtésük nagyon hasonló, a jelentésük pedig azonos úgy a román, mint a magyar nyelvben. Élvezték a vetélkedőt, nagyon ügyesek voltak és így aztán minden csapat nyertes lett. Jutalmuk egy-egy finom csoki volt.

Egy másik tetszetős mozzanata a foglalkozásnak a körjáték bizonyult, ahol utánozni kellett Évike néni mozgását, memorizálni és mutogatni a hallott szavakat (számok, testrészek, irányok – vegyesen).

A suliváró a hagyományos, színes és autentikus vendéglátással ért véget, ahonnan most sem hiányozhattak a préselt napraforgómagból, illetve szezámmagból készült „hálvá” és a zselés „ráhát”, többnemzetiségű édességek sem.

Útravalóul a leendő kisiskolások füzetet, ceruzát és kisnoteszt kaptak ajándékba.

                                                                                   *

A szerb foglalkozáson másodikos és harmadikos tanulók segítették Kollár Ferenc  tanár úr munkáját. Jankó Róbert Rómeó, Jankó Tifani Fatima, Dimovics Éva, Jankó Marléne Mirella és Felcsuti Milán játékos formában mutatták meg tudásukat, melybe bevonták az óvodából érkezőket is. Külön öröm volt, hogy közösen már az óvodában megtanultakat is biztosan, szépen kiejtve tudták a gyerekek mondani.

Nagy hasznát vették az iskola IKT eszközeinek, többek között az interaktív táblának, melyen meg tudtak oldani matematikai, környezeti feladatokat. A kiadott fénymásolatokon színezési és rajzolási készségeket fejlesztettek.

A nyílt óra része volt, hogy az óvodások megláthatták, milyen többlet feladatok, örömök és játékok várnak rájuk az iskolában.

A szerb foglalkozás is vendéglátással zárult: gyümölcsökön és édességeken kívül az iskolai munkához elengedhetetlen ceruzákat kaptak a leendő elsősök, amelyeket ha ebbe az iskolába iratkoznak, a Szerb Nemzetiségi Önkormányzat további szép dolgokkal is kiegészít majd.

Köszönjük az óvónők munkáját is, de nem utolsó sorban a nemzetiségi nyelveket oktató pedagógusok, Molnárné Ruzsa Éva és Kollár Ferenc munkáját!