Hónap: március 2022
„Lépj át iskolánk nemzetiségi nyelvkapuin!” – folytatódnak az iskolakóstolgató foglalkozások
Március 23-án került sor a „Lépj át iskolánk nemzetiségi nyelvkapuin”” suliváró foglalkozás megtartására, mivel a világjárvány miatt bevezetett korlátozások, megbetegedések nem tették lehetővé e program megvalósulását a tervezett januári időpontban.
Mint ismeretes, intézményünk speciális helyzetben van a nemzetiségi nyelvoktatás terén. Az országban egyedül a Magyarcsanádi Református Általános Iskolában tanítanak két nemzetiségi nyelvet, mégpedig a románt és a szerbet, valamint Csongrád megyében csak itt tanulhatnak a diákok románul is. Következésképpen, a sulikóstolgató két pedagógus részvételével zajlott le: a román nyelvűt Molnárné Ruzsa Éva tanárnő, a szerb nyelvűt pedig Kollár Ferenc tanár úr vezette.
*
A román délutáni foglalkozás ezúttal a nemzetiségi jelleg előtérbe helyezésével lett összeállítva, rávilágítva arra, hogy miben tér el ezen nyelvek oktatása egy adott idegen nyelv, például az angol nyelv tanításával összehasonlítva, mi az a plusz, amit ezek a tanítási órák nyújthatnak a gyerekeknek. Köztudott, hogy az ovisok is részesülnek román és szerb oktatásban, ezért most a románon nem csupán a nyelvi ismeretek átadása volt a cél.
Ennek tükrében a népismereten, a népi kultúra sokszínűségén volt a hangsúly: a román népdal, néptánc, népviselet egyaránt jelen voltak a közel egyórás iskolai látogatáson.
Az előző román sulikóstolgatókkal összehasonlítva, a mostanin a „főszereplők” iskolánk „legidősebb” tanulói és a „legfiatalabbak”, a leendő elsősök voltak.
Kisalbert Kira, Nadobán Izabella és Szabó Patrik 8. osztályos tanulók, iskolánk román nemzetiségi hagyományőrző szakkörének régi oszlopos tagjai, népviseletbe felöltözve, szeretettel fogadták az ovisokat és lelkesen segítették tanárnőjük munkáját. Az osztályban a szükséges kellékek a román zászló színeihez igazodtak.
A nagycsoportosokat és óvónénijüket, Higyisán Aurélné Zsuzsika nénit, valamint Baranyi Bettina igazgatónőt az iskolások egy szép énekkel köszöntötték. A szeretetről, a szülőkről, szülőfaluról, békéről szóló dal éneklésében hozzájuk társult még két 3. osztályos tanuló is: Jankó Márkó és Salyi Kitti.
Majd a digitális tábla segítségével gyönyörű népviseleti ruhákba öltözött, kisgyermekek által előadott néptáncokat láthattak az ovisok, többek között a híres „Călușari”-Kaluser (Kislovasok) táncot. Azt követően megtanulhatták a „Perinița” (Párnácska) néptáncot, amely egyik legismertebb román körtánc.
Miután felelevenítették a „színek világát”, a leendő kisiskolások 3 csapatban részt vettek egy szóversenyen, ahol minden helyes válasz után kaphattak kék, sárga vagy piros korongot. Közel 150 szót kellett nekik megfejteniük. A feladványok olyan szavak voltak, amelyeknek a kiejtésük nagyon hasonló, a jelentésük pedig azonos úgy a román, mint a magyar nyelvben. Élvezték a vetélkedőt, nagyon ügyesek voltak és így aztán minden csapat nyertes lett. Jutalmuk egy-egy finom csoki volt.
Egy másik tetszetős mozzanata a foglalkozásnak a körjáték bizonyult, ahol utánozni kellett Évike néni mozgását, memorizálni és mutogatni a hallott szavakat (számok, testrészek, irányok – vegyesen).
A suliváró a hagyományos, színes és autentikus vendéglátással ért véget, ahonnan most sem hiányozhattak a préselt napraforgómagból, illetve szezámmagból készült „hálvá” és a zselés „ráhát”, többnemzetiségű édességek sem.
Útravalóul a leendő kisiskolások füzetet, ceruzát és kisnoteszt kaptak ajándékba.
*
A szerb foglalkozáson másodikos és harmadikos tanulók segítették Kollár Ferenc tanár úr munkáját. Jankó Róbert Rómeó, Jankó Tifani Fatima, Dimovics Éva, Jankó Marléne Mirella és Felcsuti Milán játékos formában mutatták meg tudásukat, melybe bevonták az óvodából érkezőket is. Külön öröm volt, hogy közösen már az óvodában megtanultakat is biztosan, szépen kiejtve tudták a gyerekek mondani.
Nagy hasznát vették az iskola IKT eszközeinek, többek között az interaktív táblának, melyen meg tudtak oldani matematikai, környezeti feladatokat. A kiadott fénymásolatokon színezési és rajzolási készségeket fejlesztettek.
A nyílt óra része volt, hogy az óvodások megláthatták, milyen többlet feladatok, örömök és játékok várnak rájuk az iskolában.
A szerb foglalkozás is vendéglátással zárult: gyümölcsökön és édességeken kívül az iskolai munkához elengedhetetlen ceruzákat kaptak a leendő elsősök, amelyeket ha ebbe az iskolába iratkoznak, a Szerb Nemzetiségi Önkormányzat további szép dolgokkal is kiegészít majd.
Köszönjük az óvónők munkáját is, de nem utolsó sorban a nemzetiségi nyelveket oktató pedagógusok, Molnárné Ruzsa Éva és Kollár Ferenc munkáját!
Ismét dobogón a szépíróink!
Országos II. hely a VII. Stylus Szépírási Versenyen
„ Minden írásnak üzenete van.”
A vésztői Kis Bálint Református Általános Iskola által meghirdetett országos VII. STYLUS Szépírási Versenyre az idén 25 iskola vállalta a megmérettetést, ami rendhagyó módon az online térben került megrendezésre. A mi iskolánkból 5 tanuló nevezett a jeles versenyre:
Jankó Róbert Rómeó 2. osztályos, Jankó Tifani Fatima 3. osztályos, Gáspár Roxána Mária 4. osztályos, Jankó Tamás 5. osztályos és Tóth Laura 6. osztályos tanuló.
Az elődöntőre januárban került sor.
A diákoknak egy nehéz szöveget kellett lemásolni. Az értékelésnél a zsűri a következő szempontokat vette figyelembe: a teljes szöveg összképe, a szövegsorok harmóniája, a betűk (nagyság) egyenletessége, szabályos vonalvezetés, tévesztés, hiba, hiány, a szöveg elhelyezése, tisztaság.
A beérkezett pályaműveket a zsűri értékelte, és a második fordulóra februárban került sor.
Nagy öröm volt számunkra, hogy három magyarcsanádi diák, Jankó Tifani Fatima, Gáspár Roxána Mária és Jankó Tamás bejutott a döntőbe, az ország legjobb versenyzői közé. A sok kiváló pályaművet szakértő zsűri bírálta el, mely szerint: Jankó Tamás, a Magyarcsanádi Református Általános Iskola és Óvoda 5. osztályos tanulója, országos II. helyezést ért el! Gratulálunk a szép eredményhez Tamásnak és a felkészítő pedagógusnak, Pálfi Katalin Renátának!
Gratulálunk az összes diáknak és a felkészítő pedagógusoknak, Kőszeginé Szűcs Gabriellának és Szalma Hédinek!
További sok sikert kívánunk!
Micimackó versmondó verseny
Március 18-án rendeztük meg iskolai versmondó versenyünket, melyre óvodásainkat is meghívtuk. Sajnos idén több gyermek is lebetegedett, így ők nem tudták előadni az általuk megtanult verset. A versenyen 3 óvodás, 9 alsó tagozatos és 5 felső tagozatos diák mérettette meg magát. Még mindig sok gyermek van, aki szereti az irodalmat, a verseket, a szép szavakat, aki nem rest megtanulni sokszor igen hosszú költeményeket, és bátran kiáll társai, a közönség elé, értelmezik a verseket, éltetik és élettel töltik meg a költeményeket. Köszönjük minden versmondó óvodásnak, diáknak ezt a színvonalas délutánt!
A zsűri tagjai: Baranyi Bettina igazgatónő, a zsűri elnöke
Hadár Lászlóné, pedagógus
Molnárné Ruzsa Éva, pedagógus
A zsűri döntése után a következő eredmények születtek:
Az óvodások színvonalas előadását egy – egy emléklappal és kifestővel jutalmazta a zsűri.
felkészítő pedagógus: Tóth – Pál Lászlóné
1.-2. osztály:
- helyezett: Németh Noel Viktor 2. osztályos tanuló
- helyezett: Szecskó Csaba Szebasztián 1. osztályos tanuló
III. helyezett: Balázs Eszter Tirza 2. osztályos tanuló
felkészítő pedagógus: Szalma Hédi, Tóvizi Béláné
3.-4. osztály:
- helyezett: Hustiák Regina Franciska 4. osztályos tanuló
- helyezett: Németh Roland Rikárdó 3. osztályos tanuló
III. helyezett: Kis – Jakab Levente 4. osztályos tanuló
felkészítő pedagógus: Kőszeginé Szűcs Gabriella
5.-8. osztály:
- helyezett: Demeter Szemira 6. osztályos tanuló, Nadobán Izabella 8. osztályos tanuló
- helyezett: Berta Jázmin Zsuzsanna 6. osztályos tanuló
III. helyezett: Valentényi Attila Ferenc 6. osztályos tanuló
Különdíj: Szabó Krisztián Dániel 6. osztályos tanuló
felkészítő pedagógus: Pálfi Katalin Renáta
A helyezést elért tanulók oklevelet és könyvet kaptak jutalmul. Gratulálunk a versenyzőknek! Köszönjük a felkészítő pedagógusok, a zsűri és a versenyt megrendező pedagógusok, Kanton Eszter és Pálfi Katalin Renáta munkáját! További sok sikert kívánunk mindenkinek!
OviAngol – Újabb Iskolakóstolgató foglalkozás a Magyarcsanádi Reformtus Általános Iskolában
Március 17-én OviAngol foglalkozásra invitálta a Magyarcsanádi Református Általános Iskola a nagycsoportos óvodásokat.
Mint ismeretes, az iskola számos programot szervez a tanév során a leendő elsősöknek, hogy segítse az óvoda-iskola átmenetet, lehetőséget biztosítson gyereknek és szülőnek egyaránt arra, hogy betekintést nyerjenek az iskola életébe, megismerjék a pedagógusokat, az iskola profilját, specialitásait.
Március 17- én – ebben a tanévben már ötödik alkalommal – kóstolhattak bele az ovisok a Magyarcsanádi Református Általános Iskola életébe. Szeptemberben „Érzékek és érzékszervek iskolájában” járhattak, októberben „Csokit vagy csalunk” címmel rendeztünk játékos ovis foglakozást, novemberben „Mesevár mesemondó versenyen” vehettek részt.
Sajnos a pandémia miatt elmaradt 5 foglalkozás, melyek a téli hónapokban kerültek volna megrendezésre, de ezeket a foglalkozásokat tavasszal mind bepótoljuk. Szeretettel várjuk majd a leendő elsősöket „Meseországba, azaz a Bóbita szavalóversenyen” szavalhatnak, a „Sportoljunk együtt!” sportos délutánon együtt sportolhatnak az iskolásokkal, a „Hopp Juliska!”– játékos néptáncórán néptáncolhatnak, majd a „Lépj át iskolánk nemzetiségi nyelvkapuin” elnevezésű foglalkozáson a román és a szerb nyelvvel ismerkednek meg mélyebben az érdeklődők.
Az OviAngol foglakozáson tanultak dalokat, megtanultak bemutatkozni, köszönni, elköszönni, 10-ig számolni és betekintést nyertek a színek világába is.
A játékos foglalkozáson énekeltek, mozgásos feladatot hajtottak végre, beszélgető körben kommunikáltak egymással, használták az interaktív táblát, színeztek, rajzoltak a leendő elsősök.
A tartalmas kompetencia alapú óra után a fáradalmakat a tipikusan „angol teadélután” alkalmával pihenhették ki a nagycsoportos óvodások. Ajándékként matricákat vihettek magukkal emlékbe a leendő elsősök.