Szeged jártunk a Nemzeti Színházban

2020. február 20-án dél körül nagy izgalommal indult kis csapatunk Szegedre. Újra egy óriási lehetőséget kapott az intézményünk, bekerültünk a Lázár Ervin Programba, amelynek célja, hogy évente legalább egy alkalommal minden magyarországi általános iskolás 1-8. évfolyamon , szociális helyzettől és lakóhelytől függetlenül tanévenként egyszer térítésmentesen juthasson színházi élményhez.

Csütörtökön a 3. és 5. osztályokat és osztályfőnökeiket ( Tóvizi Béláné és Tóth Orsolya) érte a megtiszteltetés. A Lúdas Matyi című két felvonásos zenés előadást nézhették meg gyermekeink a színház második emeleti páholyaiból. Az előadás előtt nagy sétát tettünk a Széchényi téren. Ahogy az épületbe léptünk a látvány azonnal elvarázsolta a gyerekeket, palotához hasonlították a néhány éve felújított színházat. Az előadás alatt példaértékű magatartásukkal bizonyították be, hogy méltók a megtiszteltetésre. Jóízű, gyermeki kacagásuk töltötte be kis páholyaikat az előadás alatt. Hatalmas tapssal, felállva köszönték meg a színészek alakítását. A darab végén nagy lelkesedéssel egyöntetűen mondták ki, hogy nem bánták meg, hogy eljöttek és nem is gondolták volna, hogy ilyen jó lesz. Az előadás után nagy sétát tettük, megcsodálva az impozáns épületet.

Fáradtan, tele élményekkel indult haza kis csapatunk.

Suliváró program: Meseországban

  1. február 13-án a Suliváró program következő állomásán Meseországba hívtuk a leendő első osztályosokat. A kesztyű című mesét dolgoztuk fel. Már az iskolába invitáló meghívó is kesztyű alakot öltött.

Az ovisok a megérkezéskor pillanatában megkapták az első feladatot, akkor lehetett leülniük, ha összepárosították az asztalon lévő kesztyűket. Ügyesen megtalálták a párokat, ezután egy mondókát tanultunk meg közösen.

 A Tóvizi Béláné, Erika tanító néni felolvasta a mesét, ezalatt az ovisoknak meg kellett jegyezniük a szereplőket, azután az állatok képeit a táblán lévő nagy kesztyű ujjaiba  bele is helyezhették. A nagysikerű interaktív táblát is újra használhatták a nagycsoportos ovisok, hiszen ott is készültek feladatok a meséhez. Fel kellett ismerniük a hangszereket a hangjuk alapján, megfigyelőképességüket kellett használni a memóriajátéknál. Közben önállóan feladatlapot oldottak meg.

 Nem volt könnyű feladat, amikor a különböző mesterségek szerszámait kellett felismerniük, megismerhették a cipész, a szabó , az asztalos, az órás milyen eszközöket használtak. A délután fénypontja volt, mikor hangszereket varázsoltunk elő a padokból és együtt énekeltünk és zenéltünk egy víg nótára. A foglalkozás végén megvendégeltük a kis ovisokat, óvó néniket és a szülőket is a meséhez kapcsolódva, állatfigurás sütivel.

Jól érezték magukat a gyerekek ezen a délutánon is, ígérték, szívesen jönnek máskor is iskolánkba.

Újra nyílt néptánc órák az első félév zárásaként

„A tánc a legmagasztosabb, a legmegindítóbb és a legszebb a művészetek között, mert nem puszta lefordítása és absztraktálása az életnek, hanem az élet maga.”

 

Az idei tanév félévét is nyílt táncórával zárták intézményünk diákjai,2020. február 4-én. A nyílt órákon számot adtak tudásukról és a tánc szeretetéről. Hajnal János tanár úr keze alatt gyermekeink megnyílnak és örömmel veszik fel minden órán azt a lendületet amit az oktatójuk sugároz feléjük. Ez a nyílt nap kicsit más volt mint a tavalyi hiszen óvodánk nagycsoportosai is beálltak a sorba. Rendkívüli fegyelemmel, mosollyal az arcukon, csillogó szemekkel  dolgozták végig az órájukat, minden pici láb és kéz ügyesen ritmusra mozgott.

Minden korosztály az életkori sajátosságainak megfelelő néptánc oktatásban részesül, tanár úr figyelmet fordít mind a felzárkóztatásra és a tehetséggondozásra is. Van olyan kis diákunk is aki egy évfolyammal  idősebb korosztállyal táncol.

Öt nyílt órát láthattak az érdeklődők a nap folyamán:

Délelőtt az ovisok nyitották a napot, a foglakozásukon népi játékokat  és a néptánc alaptechnikáit mutatták be,hogy első osztályban már a Somogyi táncokkal tudjanak megismerkedni.

Az 1. és 2. osztály a népi gyerekjátékok mellett már párválasztó játékokkal és Somogyi táncokkal is kedveskedtek a szülőknek.

A 3.,4, és 5. évfolyam diákjai igazán széleskörű repertoárral készültek. Mezőföldi és Rábaközi ugrós, dus-férfi és polgári táncokat adtak  elő  illetve lassú csárdást.

A 6. és 7. osztályos tanulók a Dél-alföldi lassú és friss csárdással,oláhos  és Szatmári táncokkal örvendeztette meg a közönséget.

A 8. évfolyam egy különleges meglepetéssel készült, nagyon szép és elegáns angol keringővel kápráztatta el a vezetőséget és a tantestület tagjait.

Csikota József a  Makói Magán Zeneiskola igazgatója és Csókási Csaba néptáncpedagógus  is megtisztelt bennünket egésznapi jelenlétével . Igazgató úr és Baranyi Bettina igazgató asszony elismeréssel szólt minden évfolyamon illetve az óvodában is a gyerekek produkciójáról az órák zárásaként.

Nagyon szépen köszönjük a szülőknek is, hogy ilyen szép számmal megtisztelték a gyerekeket a jelenlétükkel és sok szeretettel várunk mindenkit a tanév végén megrendezésre kerülő Néptánc Gálára.

A magyarcsanádi gyerekek is jártak a világűrben…

A Magyarcsanádi Református Általános Iskola és Óvoda összes kis óvodása és tanulója részesülhetett a Partiscum Mobil Planetárium TANTEREMBŐL A VILÁGŰRBE elnevezésű programjában, melynek keretében az ország legnagyobb mobilplanetáriumával kihelyezett csillagászati ismeretterjesztő előadásokon vehettek részt 2020. január utolsó napján.

A csillagos égbolt látványa mindig is lenyűgözte az embereket. De miket is látunk valójában? Mit tudunk ezekről az égitestekről? Hogyan keletkeztek? Milyen messze vannak? Ezekre és még sok más érdekes kérdésre kaptak választ a planetáriumban a magyarcsanádi gyerekek. Sajnos az iskolában kevés szó esik a minket körülvevő világegyetemről, és a magyarországi planetáriumok a településektől távol vannak. A Partiscum Mobil Planetárium segítségével csillagászati és űrkutatási ismereteket kaphattak tanulóink, betekintve ezáltal az Univerzum lenyűgöző világába. A tanulók az életkoruknak megfelelő előadásokat egy 8 méter átmérőjű, 5 méter magas felfújható kupolában tekinthették meg.

Az űrhajózás után finom meleg pogácsa és rostos üdítő várta a gyerekeket a földi tanteremben. J

A program a HEKS (Svájci Protestáns Segélyszervezet) és a Magyarországi Református Egyház közös roma programja keretében az MRE Cigánymissziós Iroda által az inkluzív iskolafejlesztési projektek támogatására kiírt „Inkluzív református iskolák” (2018-2020) pályázatból valósult meg. Köszönjük!